Tilaisuus on valitettavasti joudutu peruuttamaan pienen osallistujamäärän vuoksi.
Suomen Schipperkekerho Ry järjestää rodulle Kennelliiton viralliset ulkomuodon ja käyttäytymisen jalostustarkastukset Tuusulan Jokelassa 14.9.2019.
Jalostustarkastukset
Jalostustarkastukset on tarkoitettu ensisijaisesti jalostuskäyttöön suunniteltujen tai jo jalostukseen käytettyjen koirien ulkomuodon tai käyttäytymiseen vaikuttavien luonneominaisuuksien jalostuslaadun mittaamiseksi, ja niiden avulla saadaan arvokasta yksityiskohtaista tietoa tarkastettavan koiran ulkomuodosta ja rakenteesta tai luonneominaisuuksista. Jalostustarkastuksia varten rodulle on laadittu rotumääritelmään pohjautuvat ulkomuodon ja käyttäytymisen ihanneprofiilit, joihin jalostustarkastusten arvostelut perustuvat.
Jalostustarkastusten tulokset ovat virallisia ja julkisia ja ne julkaistaan Suomen Schipperkekerho Ry:n toimesta esimerkiksi yhdistyksen kotisivuilla ja/tai Suomen Kennelliiton toimesta Kennelliiton jalostustietokantajärjestelmässä.
Ulkomuodon jalostustarkastus
Ulkomuodon jalostustarkastuksen tuomarina toimii Tarja Löfman.
Ulkomuodon jalostustarkastukseen ilmoitettavalla koiralla tulee olla rokotukset ja tunnistusmerkintä
kunnossa Kennelliiton voimassaolevien ohjeiden mukaisesti, ja koiran tulee olla iältään osallistumispäivänä
vähintään 18 kk.
Sairaat koirat ja tiineet ja hiljattain synnyttäneet nartut eivät saa osallistua.
Käyttäytymisen jalostustarkastus
Käyttäytymisen jalostustarkastuksen tuomarina toimivat Marisa Köngäs ja Pirjo Lehmustola-Franzen.
Osallistuvan koiran on oltava iältään jalostustarkastuspäivänä vähintään 24 kk. Sen pitää olla tunnistusmerkitty ja sen rokotusten on oltava voimassa Kennelliiton voimassaolevien ohjeiden mukaisesti.
Juoksuiset nartut voivat osallistua, mutta ne jalostustarkastetaan ryhmän viimeisenä. Sairaat koirat ja
tiineet ja hiljattain synnyttäneet nartut eivät saa osallistua.
Lisätietoa yhdistyksen jalostustarkastuksista
Lisätietoa Kennelliiton jalostustarkastuksista
Ilmoittautuminen
Ilmoittautumismaksu on ulkomuodon jalostustarkastukseen 30 euroa ja käyttäytymisen jalostustarkastukseen 30 euroa. Jos ilmoittaudut molempiin tarkastuksiin, hinta on 60 euroa.
Molempiin jalostustarkastuksiin otetaan mukaan 12 koiraa ilmoittautumisjärjestyksessä.
Sitovat ilmoittautumiset 17.8.2019 mennessä sähköpostilla Nina Blomqvistille osoitteeseen ninab.koti(at)@hotmail.com.
Sama koira voi osallistua molempiin tarkastuksiin (huomioi ikäehdot!).
Ilmoita ilmoittautumisessa
- nimesi
- osoitteesi
- puhelinnumerosi
- sähköpostiosoitteesi
- koiran virallinen nimi
- koiran kutsumanimi
- koiran sukupuoli
- koiran rekisterinumero
- koiran sirunumero
- mihin tarkastukseen osallistut
Ilmoittautumisen jälkeen saat vahvistusviestin ilmoittautumisestasi sekä maksutiedot.
Lämpimästi tervetuloa!